Co je shiatsu

28.01.2024

Shiatsu je celostní metoda péče o zdraví. Jde o systém masážních technik původem z Japonska. Stojí však na mnohem starších základech orientálních masážních technik a na filozofických základech orientální, především čínské, medicíny.

Shiatsu poskytované praktikem - terapeutem - s patřičným výcvikem podporuje obecné zdraví a může být užito jako preventivní metoda při péči o zdraví. Může také pomoci lidem procházejícím osobní krizí, těžkým obdobím nebo procesem změny. Může pomoci při odstraňování širokého spektra fyzických i psychických obtíží.

Shiatsu (shia - tsu, počeštěně šiacu) znamená "tlak prsty".

Shiatsu zvyšuje sebeuvědomění, citlivost a uvolňuje napětí. Podporuje a vyživuje životní sílu.

Forma - způsob provedení shiatsu

Praktik shiatsu během přibližně hodinového ošetření působí na tělo - jeho fyzické (svaly, klouby, vazy, kůže) i energetické (dráhy, body) struktury - prostřednictvím přiměřeného tlaku palci, prsty, dlaněmi, případně lokty, koleny či chodidly. Používá též pasivní protahování končetin, rotace v kloubech a pod., vše vždy s ohledem na to, jaké dráhy ošetřuje. Zpočátku bývá ošetření dynamičtější, postupně, jak se klient uvolňuje, budou doteky pomalejší a hlubší.

Praktik klečí v pozici zvané seiza nebo se pohybuje kolem těla podle potřeby. Jeho držení těla a pozornost vycházejí z Hara - břicha, ve kterém je dle východních nauk energetické centrum těla.

Vlastní masáži předchází pohovor o potížích minulých i současných a zhodnocení aktuálního stavu pomocí pozorování a vyšetření specifických zón na těle. Podle toho se praktik rozhodne, na kterých drahách bude pracovat.

Masáž se provádí na zemi na matraci zvané futon a klient je po celou dobu oblečený.

Na závěr může praktik dát doporučení ohledně životosprávy či ukázat klientovi vhodná cvičení.

Obvykle je třeba přijít s jedním problémem na ošetření několikrát, i intervaly mezi ošetřeními se u různých lidí liší.


Cíl a princip shiatsu

Tělesná a duševní pohoda člověka - jinými slovy zdraví - jako jednota těla, mysli a duše závisí na harmonickém toku energie v těle.

Cílem shiatsu je přiblížit se harmonickému stavu těla i psychiky. Ošetření podporuje regenerační procesy a aktivuje často podceňované samouzdravující síly organismu. Pomáhá, abychom si lépe uvědomovali své tělo a jeho potřeby, i své potřeby na úrovni psychické. To nás nepřímo vede k péči o sebe a tím i své zdraví.

Způsob, jak to ho dosáhnout, je pomocí masážních technik specifických pro shiatsu uvolňovat a vyrovnávat oběh tělesné energie (japonsky Ki, čínsky čchi) v těle. Prakticky jde o to uvolnit svaly a klouby, s nimi spojené energetické dráhy, které mají spojky do souvisejicích orgánů. Ty jsou zase svázané s určitými emocemi, postoji a vzorci chování - obecně tedy psychickými pochody.

Během ošetření praktik neustále nejprve hodnotí aktuální stav energie a tkání a teprve podle toho aplikuje vhodnou techniku, dávkuje tlak a dobu působení na dané místo. Nejde tedy o aplikaci nějaké dané posloupnosti hmatů, ale ošetření je spíše neustálou komunikací s tělem skrze dotek založená na hodnocení toku energie. Techniky masáže jsou přizpůsobovány opravdovým potřebám těla.

Najděte si svého shiatsu terapeuta